Laboratoria przyszłości

Nasza szkoła bierze udział w Programie Laboratoria Przyszłości. Poniżej kilka słów o programie oraz wykaz zakupionego do tej pory sprzętu i kilka słów na temat zajęć na jakich zostanie wykorzystany.

 O programie

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane w całości z góry – bez konieczności wniesienia wkładu własnego.   

Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów. 

W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymają wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. Pełen zakres wyposażenia możliwego do zakupienia z pozyskanych środków został ujęty w Katalogu wyposażenia. Katalog zawiera zarówno wyposażenie podstawowe (które będą musiały od 1 września 2022 roku mieć wszystkie szkoły podstawowe) jak i dodatkowe (dobierane swobodnie przez szkoły).

Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwolą uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności. 

https://www.gov.pl/web/laboratoria/uchwala

https://www.gov.pl/web/laboratoria

W ramach programu szkoła zakupiła następujący sprzęt:       

  1. Aparat Fotograficzny SONY
  2. Apteczka Vera
  3. Class VR – licencja 3 letni dostęp do portalu
  4. Class VR – wirtualne laboratorium przedmiotowe zestaw 4 sztuk Premium
  5. Class VR – wirtualne laboratorium przedmiotowe zestaw 8 sztuk Premium
  6. Drukarka 3D
  7. Eksperymenty – obwód prądu
  8. Fotel obrotowy
  9. Gimbal do aparatu fotograficznego i kamery
  10. Grande szafa
  11. Laptop Acer
  12. Magformers Designer
  13. Mikrofon kierunkowy Saramonic
  14. Mikroport Saramonic Blink 500 B1
  15. Mikroskop Cyfrowy
  16. Mikroskopy Delta
  17. Photom Laboratorium Przyszłości – zestaw PRO z arkuszami
  18. Pracownia druku 3D skrilas
  19. Stacja lutownicza AIR z grotem
  20. Statyw do kamery i aparatu
  21. Stoliki Daniel
  22. Szafka z klockami
  23. Tablica biała suchościeralna
  24. Taborety obrotowe z podnóżkiem
  25. Tło fotograficzne zielone
  26. Zestaw do mocowania teł
  27. Zestaw edukacyjny Arduino
  28. Zestawy elektroniczne 100
  29. Zestawy elektroniczne 750
  30. Zestaw oświetleniowy: lampa softbox
  31. Klocki Gigo- energia wiatrowa
  32. Klocki Gigo – energia wodna
  33. Kamera przenośna cyfrowa SONY

Roboty Photon wraz z tabletami  i aplikacją EDU będą wykorzystywane do realizowania podstawy programowej dla przedmiotów „zajęcia komputerowe” oraz „informatyka” zgodnie z wymaganiami określonymi przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Dzięki stale rozwijanej i aktualizowanej bazie scenariuszy (dostępnej online), robot może zostać wykorzystany również do nauki matematyki, geografii, fizyki czy nawet języków obcych oraz edukacji wczesnoszkolnej.
Robot edukacyjny Photon zestaw PRO z arkuszami  sprawdzi się także jako urządzenie wspierające rozwój dzieci w świetlicy szkolnej, bibliotece oraz podczas zajęć specjalnych.

Mikroskop cyfrowy Levenhuk DTX 700 LCD jest przeznaczony do badania preparatów nieprzeźroczystych. Doskonale sprawdza się podczas pracy z biżuterią, płytkami drukowanymi, minerałami, monetami oraz przekrojami metali. Ten mikroskop można również wykorzystać do badania owadów i roślin. Sprzęt ten zostanie wykorzystany na zajęciach biologii, przyrody, chemii oraz fizyki.

Wyposażenie zostało zakupione do sali lekcyjnej.

Powyższy sprzęt będzie wykorzystany  na zajęciach  informatycznych, przedmiotowych oraz na zajęciach kółka fotograficzno-filmowego i edukacji wczesnoszkolnej.

Drukarka 3d wraz z laptopem pozwoli na wydruk m. in. własnych, stworzonych przez uczniów projektów, narzędzi dydaktycznych i pomocy naukowych, pamiątek, nagród i upominków – z gotowych projektów, jak i stworzonych podczas zajęć, elementów makiet, wynalazków i modeli, które mogą zostać wykorzystane podczas lekcji, w pracy projektowej lub prezentacji.

System Class VR zostanie wykorzystany  do realizacji podstawy programowej z wielu przedmiotów m.in. w pracowni matematycznej, chemicznej, fizycznej, przyrodniczej, biologicznej, geograficznej, językowej i historycznej. Dzięki mikrokontrolerowi Arduino uczniowie będą mieli możliwość nauki programowania oraz poszerzą swoją  wiedzę z zakresu elektroniki i nowoczesnej technologii.

 Stacja lutownicza HOT AIR umożliwi naukę lutowania podczas zajęć technicznych

Aparat fotograficzny z funkcją nagrywania oraz akcesoria w postaci; statywu, lamp, mikrofonu, mikroporytu i gimablu umożliwi naukę fotografowania i filmowania oraz pozwoli stworzyć niezapomniane materiały z życia szkoły i uczniów

Skip to content